یکشنبه ۱۸ فروردین ،۱۳۸٧
گربه ای که مادره مثل پلنگه

یه سگ قلدر داره همسایه ی ما
اسم سگش گرگیه ازاون بلاهاس
اون یکی همسایه مون یه گربه داره
اسم گربش نازیه از اون خوشگلاس
نازی یه بچه داره به اسم ملوس
از اون آتیش پاره و از اون شیطوناس
گربه های محله از ترس گرگی
جاشون روی درخت و رو پشتبوناس
--------------------
شاید ترانه بالا رو شنیده باشید از آلبوم رنگین کمون و اما خبر

ثمین باغچه بان درگذشت
ثمین باغچه بان آهنگساز، مولف و مترجم ایرانی بر اثر عارضه قلبی در استانبول ترکیه درگذشت.

مرگ او ۲۹ اسفندماه ۱۳۸۶ و در سن ۸۰ سالگی در تعطیلات نوروزی اتفاق افتاد و همین مساله باعث شد که خبر فوت او تا کنون منتشر نشود.

ثمین باغچه بان در سال های گذشته به همراه همسر آوازخوان و اهل موسیقی خود و فرزندش در استانبول زندگی می کرد.

ثمین باغچه بان در سال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد و پس از گرفتن دیپلم هنرستان عالی موسیقی،‌ به همراه حسین ناصحی به عنوان شاگردان ممتاز هنرستان برای ادامه تحصیل به ترکیه اعزام شدند.

تا پیش از انقلاب، باغچه بان آثاری را برای ارکستر نوشت که توسط رهبرانی چون مرحوم حشمت سنجری و دیگران توسط ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد.

مرحوم باغچه بان همچنین به ترجمه و نگارش نیز می پرداخت. داستان هایی از عزیز نسین و یاشار کمال نویسندگان ترک زبان را برای نخستین بار به فارسی برگرداند و در سال های اخیر، کتابی را با عنوان "چهره هایی از پدرم" در مورد فعالیت و زندگی پدر خود، جبار باغچه بان، در تیراژ محدود ۱۱۰۰ نسخه به چاپ رساند.

جبار باغچه بان با نام اصلی جبار عسگرزاده، اولین آموزگار کر و لال ها و همچنین بنیانگذار نظام جدید آموزش الفبای فارسی در ایران بود.

مهمترین اثر باغچه بان آلبوم "رنگین کمان" برای کودکان است که با همکاری همسرش ئولین، مرحوم داوید و مرحوم بهجت قصری ضبط شد و فروش آن تا به امروز در فروشگاه های موسیقی ادامه دارد.

خدا رحمتش کنه